forex trading logo

Home История
История на училището PDF Печат Е-поща
Автор: Administrator   
Вторник, 01 Февруари 2011г. 07:49ч.

 

Първото училище с образователен ценз в с. Врани кон е открито през 1925 година със съдействието на учителя Ахмед Османчаушев и е било от първи до четвърти клас.

От 1928 година са били назначени и първите български учители. До 1945 година обучението е било примитивно под влиянието на исляма. Духовното училище “Медресе” е съществувало до 1947 година и на училище до този момент са ходели само момчетата.

Светското образование в селото започва през 1947 година. Строителството на новото училище с просторни класни стаи, функциониращо и сега завършва през 1961 година. Директор на училището през периода 1959 до 1973 е г-н Реджеб Тозлуков, понастоящем пенсионер в с. Чернокапци, общ. Омуртаг. През този период училището завоюва много спортни отличия. През 1969 година на окръжното състезание по борба пионерите /учениците до 7-ми клас/ на училището под ръководството на г-н Трифон Трифонов – учител по физическо възпитание и Али Хюсеинов / Атеш Али / завоюват отборно първо място в окръга. Училището получава златна купа за първото си място. Ученикът Али Сакалов е награден с лична купа и златен медал. Следват още много златни, сребърни и бронзови медали и други отличия по борба под ръководството на учителя Трифон Трифонов, благодарение на който от селото израстват световно известни борци – Ефраим Камберов, Фаик Местанов и много други борещи се на тепихите в страната. От септември 1980 година той поема директорският пост в училището. В паметта на всички като траен спомен е останала срещата със 73 годишния писател Ненчо Савов, който посещава училището на 25.04.1969 година през седмицата на детската книга и изкуствата за деца. На срещата той разказва спомени за Иван Вазов и Димитър Велински.

От учебната 1973/74 година директор на училището е Божанка Цапова. В летописната книга на училището е записано, че на 21.03.1976 година училището и селото е посетено от министъра на Народната просвета Ненчо Станев. Той посещава селото във връзка с откриването на новопостроеното модерно общежитие към училището с локално парно отопление. На тържеството присъстват много гости. 
От учебната 1980/81 година директор на училището е Трифон Трифонов. През време на неговото ръководство училището участва и печели много спортни отличия – купи, медали, грамоти. Той е директор на училището до август 1987 година.

През 1984 година в училището се провежда уникално тържество – вечер на математиката, посветена на скоропочиналия математик Ярослав Тагамлицки. На тържеството присъстват много важни гости – тогавашният и Първи ректор на Шуменският университет – Александър Витанов, дългогодишният ръководител на катедра “Методика на математиката” кпн Баю Баев и ст. ас. Йордан Николов, понастоящем доцент, доктор на на математическите науки в факултет Математика и информатика. 
С активната дейност на зам. директора Сейфидин Шекибов, първият местен учител-специалист, през 1985 г. училището придобива нов 20 местен автобус директно от завода в Ботевград, а от учебната 1986/87 година училището е притежател на първата в района компютърна зала от компютри – “Правец 8М” .Това е голямо историческо събитие в училището. Набавянето на компютрите и обучението на децата се осъществява от зам. директора и учител по математика Сейфидин Шекибов. От тогава насам училището е пионер във внедряването на всяка новост в областта на компютърната техника. 
От 01.09.1987 за по една учебна година ръководството на училището е поверено последователно на Георги Генов от гр. Плевен и Хасан Шабанов от с. Г. Църквище. Като зам. директор продължава да работи Сейфидин Шекибов до 1989 година, когато щатът е съкратен поради намаляване на учениците и паралелките – нарастваща тенденция и проблем номер 1 за района и страната като цяло. 

От септември 1989 година до август 1995 година директор на училището е Сисой Стоилов Тапанков от гр. Котел. Това е най-черният период на училището.

Периодът на обновление започва от учебната 1995/96 година, когато за директор на училището е назначен местният учител Сейфидин Шекибов. С целият персонал се сключват нови трудови договори, възстановяват се досиетата им, възстановява се цялата задължителна документация. През лятото на 1996 година спешно е ремонтиран покрива и сачака на училището, през 1997 година осветлението в класните стаи е заменено с флуоресцентни лампи, през 1998 година външната мазилка е подновена с дълготрайната пръскана мазилка, през 1999 година в училище отново е възстановена компютърната зала. От 2000 година започва целенасочено компютърно обучение на учениците по модули одобрено от МОН и подновяването на базата в класните стаи. От 2001 година в училището функционира втора модерна компютърна зала със съвременни компютърни бюра и бяла дъска. През 2002 година е завършено подновяването на всички ученически чинове, маси и столове с нови, през 2003 година е подменено цялостно осветлението в училище с ефективни за обучение луминисцентни лампи. От 2004 година в училище функционира безкабелна интернет връзка, въведена е цифровата фотография под ръководството на вторият местен учител по математика и информатика Мустафа Камберов, започна издаването на училищен стенвестник, подготвя се екип от ученици за вътрешно радиопредаване. Цялостният училищен живот ще наподобява на съвременните медийни системи. От началото на 2004 година в училище заработи локалното парно отопление – много съществен елемент от създаването на съвременен комфорт и модерни условия на учебно-възпитателен процес в училище.

Понастоящем училището е средищно на 5 съставни села и в него се учат около 250 ученика, работят 25 учителя, 1 медицински работник и 8 души помощен персонал. Съвременната столова се грижи за учениците и децата от детската градина. Осъществява се обучение по информатика от трети до осми клас, учениците имат право да избират два западноевропейски езика – английски и немски. Учителският колектив е амбициран и сравнително млад – средна годишна възраст – 35 години.

 

Последна промяна от Събота, 19 Февруари 2011г. 17:07ч.
 

Последни Новини

Най-четени статии